Regulamin rozgrywek indywidualnych dla SuperLIGI MOSiR Mikołów prowadzonej przez ŚLĄSKI STEEL

Regulamin rozgrywek indywidualnych dla SuperLIGI Śląski Steel MOSiR Mikołów, prowadzonej przez Stowarzyszenie Darta Klasycznego i Elektronicznego „Śląski Steel”

Par. 1 OGÓLNE

Organizatorem rozgrywek SuperLIGI Śląski Steel MOSiR Mikołów jest Stowarzyszenie Darta Klasycznego i Elektronicznego „Śląski Steel”, zwane dalej Śląski Steel.

  1. Śląski Steel reprezentowany jest przez członków Zarządu Stowarzyszenia Darta Klasycznego i Elektronicznego „Śląski Steel”.
  2. Rozgrywki objęte są patronatem i współorganizowane z MOSiR Mikołów.
  3. Organizator może powierzyć prowadzenie rozgrywek w czasie sesji innym osobom wskazanym przez reprezentanta organizatora wg par. 1.1.
  4. SuperLIGA jest rozgrywkami indywidualnymi prowadzonymi w podziale na I i II ligę, systemem każdy z każdym, w podziale na dwie rundy (ZASADNICZA i REWANŻOWA).
  5. System gry dla I ligi pozostaje stały, dla II ligi jest zależny od liczby zgłoszonych zawodników.
  6. SuperLIGA w sezonie 2024/2025 rozgrywana będzie w Q-Point Mikołów, ul, Podleska 8A. Organizator zastrzega brak możliwości rozgrywania spotkań poza Q-Point, z wyłączeniem dodatkowych sesji specjalnych zgłoszonych przez organizatora, gdzie miejsce i ich godzina zostaną podane z minimum 10-dniowym wyprzedzeniem.
  7. Zasady kwalifikacji do poszczególnej klasy rozgrywkowej odbywają się na podstawie:
    1. tabel końcowych z ostatniego rozegranego sezonu 2022/2023 i miejsc zajętych przez poszczególnych graczy. Miejsce każdego zawodnika w tabelach SuperLIGI określają wg kolejności:
      1. zdobyte punkty,
      2. bilans legów – stosunek wygranych legów do przegranych,
      3. bilans bezpośrednich pojedynków pomiędzy zawodnikami,
      4. liczba wygranych spotkań,
      5. liczba wygranych legów.
    2. Liczba zgłoszonych do rozgrywek zawodników.
  8. Zasady kwalifikacji do SuperLIGI 2024/2025 (informacja o systemie rozgrywek do 8.10.2024):
    1. zgłoszenie imienne – do 30.09.2024,
    2. wpłata wpisowego – do 16.11.2024 (termin II sesji Ligi),
    3. automatyczną kwalifikację do rozgrywek I ligi uzyskuje pierwszych 15 zawodników I ligi sezonu poprzedniego oraz miejsca 1.–2. II lig grup A, B i C poprzedniego sezonu,
    4. zwycięzcy z meczów barażowych sezonu 2022/2023 (system gry BO9).
  9. Wszyscy nowi zawodnicy zgłoszeni do rozgrywek rozpoczynają rywalizację od II ligi.
  10. Uprawnionymi do zgłoszenia do rozgrywek są wszyscy, którzy:
    1. powyżej 11. roku życia, a poniżej 18. roku życia – dostarczą organizatorowi pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w rozgrywkach oraz pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego potwierdzającą zapoznanie się z regulaminem rozgrywek,
    2. powyżej 18. roku życia – zapoznają się z regulaminem rozgrywek i zaakceptują go, a także wpłacą wpisowe.
  11. Liczba zawodników/ spadki/ awanse w sezonie 2024/2025:
    1. I liga w sezonie 2024/2025 będzie liczyła 24 osoby, w kolejnym sezonie 2025/2026 stan osobowy I ligi zostanie utrzymany na tym samym poziomie:
      1. bezpośredni spadek do II ligi po sezonie 2024/2025 będzie dotyczył miejsc 19.–24.,
      2. baraż o pozostanie w I lidze na sezon 2025/2026 – miejsca:
        1. 16. miejsce I ligi z miejscem 3. II ligi A,
        2. 17. miejsce I ligi z miejscem 3. II ligi B,
        3. 18. miejsce I ligi z miejscem 3. II ligi C.
    2. w II lidze w sezonie 2024/2025 rozgrywki będą odbywały się w trzech grupach, systemem mecz i rewanż, każdy z każdym,
    3. w sytuacji braku zapisów do nowego sezonu zawodników pierwszoligowych organizator uzupełni 24-osobowy skład I ligi wg poniższych zasad:
      1. przegrani z barażów,
      2. wyższe miejsce II ligi sezonu poprzedniego,
      3. dzika karta – wg uznania organizatora.
  12. Rozgrywki SuperLIGI będą odbywały się w podziale na 10 sesji, których daty wraz z godzinami rozpoczęcia zostaną podane niezwłocznie po ich ustaleniu z właścicielem lokalu poprzez stronę www.slaskisteel.pl oraz profil FB.
  13. Harmonogram rozgrywek zostanie opublikowany poprzez slaskisteel.pl do dnia 8.10.2024, terminy sesji:
    1. I Sesja SuperLIGI – 12.10.2024,
    2. II Sesja SuperLIGI – 16.11.2024.

Par. 2. FINANSOWE

  1. Wpisowe dla każdego uczestnika określone zostaje na 250 PLN, płatne do 16.11.2024 (II Sesja SuperLIGI).
    1. 200 PLN z wpisowego przeznaczane jest na nagrody indywidualne po zakończeniu rozgrywek,
    2. 50 PLN z wpisowego przeznaczane jest tytułem darowizny na Śląski Steel na cele statutowe obejmujące organizację ligi indywidualnej, w tym: domenę WWW, materiały i akcesoria dla markerów, sukcesywną wymianę tarcz, inne niezbędne rzeczy pozwalające na sprawne funkcjonowanie i rozwój organizacji.
  2. Z części wpisowego przeznaczonego na nagrody zwolnione są osoby uznawane za juniora wg regulaminu POD na dzień startu rozgrywek SuperLIGI.
  3. I liga SuperLIGI Śląski Steel MOSiR Mikołów jest jednocześnie SuperLIGĄ POD – obowiązują licencje POD płatne do daty II sesji SuperLIGI u organizatora lub bezpośrednio do POD.
  4. Finalna pula przeznaczona na nagrody zostaje podzielona pomiędzy obydwie ligi w stosunku: 70% – I liga oraz 30% – II liga.
  5. Nagradzane miejsca: I liga: 1.–10., II liga 1.–5. dla dwóch i więcej grup II ligi.
  6. Wpisowe kobiet w 100% przeznaczone jest na nagrody dla kobiet, premiowane miejsca 1.–4. Klasyfikacja końcowa kobiet będzie uwzględniała punkty zdobyte wg tabel I i II ligi.
  7. Ogłoszenie wartości nagród dla każdego miejsca zostanie przedstawione przed ostatnią sesją.

Par. 3 ORGANIZACYJNE – organizacja zawodów

  1. Zawodnicy zobowiązani są powiadomić organizatora rozgrywek o swojej nieobecności najpóźniej do godz. 20 dnia poprzedzającego sesję.
  2. Osoba, którą bezdyskusyjnie należy powiadomić o nieobecności: Monika Kicun, nr tel. 609029278. Brak zgłoszenia nieobecności do ww. terminu skutkuje weryfikacją sesji z nieobecnością jako 0-4/0-5.
  3. Zawodnicy zobowiązani są do obecności na sesji od jej początku do zakończenia wszystkich spotkań, o fakcie którym ogłasza organizator w trakcie rozgrywek – w wyjątkowych przypadkach opuszczenie sesji musi być skonsultowane z organizatorem, opuszczenie lokalu w trakcie sesji bez uzgodnienia nagradzane jest upomnieniem, może również skutkować weryfikacją rozegranych spotkań w stosunku 0-4/0-5 przez organizatora.
  4. Zawodnicy zobowiązani są do rozegrania wszystkich spotkań w trakcie sesji, na której się pojawili – brak możliwości jednostronnego przełożenia meczu w trakcie sesji, w razie takiego zdarzenia spotkania takie zostają zweryfikowane jako 0-4/0-5.
  5. Kolejne spotkania wywoływane są przez prowadzących sesję z uwzględnieniem nazwisk: dwójki zawodników oraz markera dla każdego spotkania. Czas niezbędny na pobranie karty spotkania przez markera/sędziego oraz rozpoczęcie gry określony jest na maksymalnie 5 minut od momentu wywołania.
  6. Marker pobiera ze stolika kartę spotkania, a po rozegraniu meczu wypełnia ją w obecności obydwu zawodników i przekazuje organizatorowi – za poprawność jej wypełnienia odpowiada marker.
  7. Markerzy typowani są przez organizatora z uwzględnieniem równomiernego podziału konieczności markerowania na wszystkich grających.
  8. Obowiązujący system rozgrywek od sezonu 2020/2021:
    1. I liga to BO8, możliwe wyniki to: 0-5, 1-5, 2-5, 3-5, 4-4, 5-3, 5-2, 5-1, 5-0,
    2. II liga to BO6, możliwe wyniki to: 0-4, 1-4, 2-4, 3-3, 4-2, 4-1, 4-0.
  9. Mecz rozpoczyna marker, wskazując wg karty meczowej zawodnika zaczynającego mecz – czyli zawodnika rozpisanego na pozycji 1 – gospodarz, natomiast każde kolejne legi rozpoczynane są naprzemiennie.
  10. Na karcie meczowej marker zobowiązany jest zaznaczyć niezbędne dane określające mecz:
    1. nr lotki dla każdego lega (poniżej 18., gdy powyżej – zaznacza tylko wygrany leg),
    2. ilość maxów – 180 pkt,
    3. wysokie kończenie >120 pkt dla I ligi lub 100 pkt dla II ligi.
    4. Powyższe statystyki tworzą ranking osiągnięć indywidualnych, gdzie zwycięzca/zwycięzcy każdej z kategorii są nagradzani, dodatkowo z ww. rankingów zawodnikowi z największą sumą osiągnięć indywidualnych zostanie przyznany tytuł MVP odpowiednio dla I i II lig.
  11. Za każdy wygrany mecz zawodnik otrzymuje 2 pkt do tabeli rozgrywek, za zremisowany 1 pkt, liczone są również legi zdobyte i stracone w każdym meczu.
  12. W przypadku wycofania się zawodnika w trakcie sezonu, wyrzucenia w związku z weryfikacją wyników nierozegranych spotkań lub w związku z powodami dyscyplinarnymi:
    1. gdy rozegrał pełną I część ZASADNICZĄ – wyniki tej części zostają wg tabel jako rozegrane wg wyniku przy tarczy,
    2. gdy nie rozegrał pełnej I części ZASADNICZEJ – wszystkie jego spotkania weryfikowane zostaną na 0-4/0-5.
  13. Mecze odłożone/zaległe w sezonie 2024/2025
    1. wszystkie mecze zaległe z I części sezonu ZASADNICZEJ (do momentu startu rundy REWANŻOWEJ) muszą zostać rozegrane do początku sesji nr 8,
    2. wszystkie mecze zaległe z części REWANŻOWEJ muszą zostać rozegrane do początku ostatniej sesji sezonu,
    3. podczas ostatniej sesji sezonu lub po jej zakończeniu nie można rozgrywać zaległych meczów,
    4. sesja ostatnia jest obowiązkowa – nie ma możliwości przełożenia tych spotkań.
  14. Obowiązek ustalenia jak najszybszego terminu rozegrania meczu zaległego ciąży na zawodniku przekładającym spotkanie.
  15. Odpowiedzialność za rozegranie zaległości ciąży na obydwu zawodnikach.
  16. W razie nierozegrania zaległości do ustalonego terminu wg 3.13 mecz będzie traktowany jako nierozegrany. Wyjątek będzie stanowił fakt potwierdzający, iż jeden z zawodników bezskutecznie dążył do rozegrania spotkania (np. zgłoszenie do organizatora braku chęci drugiej strony na rozegranie zaległości) – wtedy organizator wyznaczy taki termin jako obowiązkowy, którego niedotrzymanie skutkuje weryfikacją meczy jako 0-4/0-5 dla zawodnika, który odmawia przystąpienia do spotkania.
  17. Organizator dopuszcza rozgrywanie spotkań awansem. Spotkania takie można rozgrywać przed sesją rozgrywaną w Q-Point Mikołów lub po sesji.
  18. Zaległości i spotkania awansem można rozgrywać poza sesjami wyłącznie w Q-Point Mikołów.
  19. Zawodnik ma obowiązek pojawić się na minimum 3 sesjach każdej z części zasadniczej sezonu.

Par. 4 KARY I UPOMNIENIA

  1. Uczestnicy rozgrywek SuperLIGI zobowiązani są do zachowania kulturalnego, obowiązującego w miejscu publicznym oraz do zachowania fair play w stosunku do przeciwnika.
  2. Uczestnicy SuperLIGI akceptują jako współuczestników rozgrywek osoby niepełnoletnie i zobowiązują się do odpowiedniego i kulturalnego zachowania w obecności nieletnich.
  3. Niniejszy regulamin przewiduje kary porządkowe w formie upomnień:
    1. Upomnienie I – skutkuje ostrzeżeniem dla zawodnika (żółta kartka),
    2. Upomnienie II – skutkuje ostrzeżeniem dla zawodnika oraz odjęciem punktu w tabeli rozgrywek,
    3. Upomnienie III – równoznaczne z wyrzuceniem zawodnika z uczestnictwa w rozgrywkach SuperLIGI.
  4. Katalog zachowań skutkujących upomnieniami:
    1. dokonanie celowego i udowodnionego oszustwa podczas rozgrywek SuperLIGI, w tym celowego oszustwa w karcie spotkania,
    2. niesportowe zachowanie, tj. umyślne zakłócanie przebiegu meczu uniemożliwiające koncentrację na grze innym graczom – zarówno przeciwnikowi, jak i rozgrywającym pojedynki na innych tarczach,
    3. lekceważące podejście do przeciwnika lub organizatora, skutkujące utrudnieniem lub niemożnością rozgrywania spotkań/organizacji spotkań,
    4. nierozegranie pojedynku lub niebycie w stanie, aby go rozegrać, do którego zawodnik został wywołany (np. w wyniku „przedawkowania” alkoholu, niestawienia się w ciągu regulaminowych 5 minut, opuszczenia lokalu),
    5. głośne wykłócanie się, rzucanie wyzwisk, grożenie, próby rękoczynów, zdejmowanie elementów stroju obowiązującego podczas trwania zawodów, rzucanie lotkami w sposób zagrażający innym współuczestnikom, uderzanie z siłą, kopanie w sprzęty znajdujące się w lokalu i jego otoczeniu oraz złamanie w inny sposób ogólnie przyjętych norm i zasad zachowania.
  5. Organizator ma również prawo podejmować decyzje o nałożeniu kar finansowych (nie tylko kar w wymiarze dyscyplinarnym). Za zniszczenie, uszkodzenie tarczy do gry oraz innych sprzętów znajdujących się w miejscu rozgrywania zawodów oraz jego otoczeniu zostaje nałożona kara finansowa do wysokości powstałych strat, kosztów naprawy itd. Niezapłacenie ww. szkód skutkuje wykluczeniem z dalszych rozgrywek.
  6. Zawodnik zdyskwalifikowany nie powinien przebywać przez okres dyskwalifikacji w miejscu (lokalu) rozgrywania zawodów.
  7. Organizator – Śląski Steel – może dochodzić swoich praw i je chronić na drodze formalnoprawnej.
  8. Nierozegranie 7 spotkań zweryfikowanych jako wynik 0-4/0-5 skutkuje usunięciem z ligi. Wyniki uzyskane do momentu usunięcia liczone wg par. 3.12.
  9. W Q-Point obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i spożywania napojów i alkoholu niezakupionych w Q-Point. Niedostosowanie się do ww. zasady skutkuje w pierwszej kolejności upomnieniem, a następnie usunięciem z rozgrywek SuperLIGI.

Par. 5 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Organizator pozostawia interpretację oraz kwestie nieujęte regulaminem w swojej gestii.
  2. Wszelkie reklamacje publikowanych wyników, osiągnięć prosimy składać poprzez kontakt mailowy na adres: Tkozlowski@slaskisteel.cba.pl
  3. Administratorem strony slaskisteel.pl jest organizator.